Kurumsal

5 bin kişilik üretim kapasitesiyle en güvenilir yemek fabrikası olan TURAB , Toplu yemek ve Catering hizmetleriyle 2014 yılından bu yana KAYSERİ ve  İÇ ANADAOLU  bölgesine hizmet vermektedir.
TURAB Toplu Yemek Fabrikamız, 1000 metrekare kapalı alan, 200 metrekarelik açık alan olarak inşa edilmiştir. Tasarımı, modern gıda bandına uygun olarak yapılmış fabrikamızda, 25 kişilik uzman personel kadrosuyla hazırlanan kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve gece yemeklerimiz, 15 araçlık dağıtım filomuz tarafından  2 bin müşterimize ulaştırılmaktadır. İş merkezleri, fabrikalar, okullar, hastaneler, bankalar ve sanayi kuruluşlarından oluşan müşterilerimize, kaliteli, lezzetli ve sağlıklı yemekler sunmak için, tüm ekibimiz Toplam Kalite Yönetimi kurallarına uymaktadır.
 
Kurulduğumuz günden bugüne, müşterilerimize verdiğimiz değer, ürettiğimiz kaliteli ve lezzetli yemekler, uzman ekibimiz, dünya standartlarındaki teknolojimiz, topluma ve çevreye karşı duyarlılığımız, TURAB ın hazır gıda sektörünün en önemli firmalarından biri haline gelmesini sağlamıştır.
 
Usta ellerin hazırladığı yemeklerle, güler yüzlü hizmetiyle, Avrupa standartlarındaki ekipmanlarıyla, sahip olduğu K-Q TSE-ISO-EN 9000 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ, G-F TSE-ISO-EN 22000 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ, TSE FSSC-22000 ISO/TS 22000-1 GIDA GÜVENLİĞİ SİSTEM BELGESİ VE M-C TSE ISO 10002 MÜŞTERİ MENNUNİYETİ YÖNETİM SİSTEM BELGESİ ve ödülleriyle, BORTAR Toplu Yemek, kendi sektöründe güçlü ve güvenilir bir marka olmuştur.
 
TURAB, yemeği bir sanat olarak gören, yemek pişirmekten ve paylaşmaktan keyif alan, birbirlerini ve işini seven insanların oluşturduğu büyük bir ailedir. Ailemizi oluşturan profesyonel yöneticiler, gıda mühendisleri, aşçılar ve çalışanlar, başarılarını aldıkları ulusal ve uluslararası kalite belgeleri, sertifikalar ve ödüllerle kanıtlamışlardır.
 
'Koşulsuz Müşteri Memnuniyeti' ilkesiyle hareket eden TURAB, yenilikçi vizyonu, dinamik yapısı, insana ve teknolojiye yaptığı yatırımlarla her geçen gün gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir.
 

SOSYAL SORUMLULUK

 
TURAB, 'Sevgi paylaştıkça büyür' düşüncesinden yola çıkarak, toplumumuzun refah düzeyinin geliştirilmesi, sosyal, ekonomik ve çevresel açıdan gelişmesi ve kalkınması için, kurum olarak projeler üretmiş ve birçok projede de yer almıştır.
İçinde yaşadığı çevreye ve topluma karşı ödev ve sorumluluklarının bilincinde olan TURAB, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve derneklerle işbirliği içinde hareket ederek, sanat, spor, eğitim ve çevre konularında toplumumuza hizmet etmektedir. TURAB, ülkemizin ve toplumumuzun yaşam kalitesini arttırma, ekonomik, kültürel, çevresel ve sosyal gelişmelere destek verme ve sosyal sorumluluk bilincini tüm topluma yayma projeleriyle, öncü ve örnek bir kurum misyonunu sahiplenmiştir.
Bu çerçevede,
  • Çalışanlarımıza karşı sorumluluk,
  • Müşterilerimize yönelik sorumluluk,
  • Doğaya ve çevreye karşı sorumluluk,
  • Devlete karşı sorumluluk,
  • Tedarikçilere karşı sorumluluk,
  • Rakiplere yönelik sorumluluk,
  • Topluma karşı sorumluluk,
şirket politikamızın, önemli ve ayrılmaz bir parçasıdır.
 

GIDA GÜVENLİĞİ

ISO 22000 HACCP GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİMİ TAKİP SİSTEMİMİZ
 
Bir işletme, tesissinde sürekli olarak hijyen standartlarına uygun üretim yapılmasını ve üretip sattığı her parti ürünün güvenli olmasını istiyorsa Gıda Güvenliği Kontrol Sistemini kurmalı ve sürekliliğini sağlamalıdır.
 
Kontrol noktaları sadece üretim yapılan alanı kapsamayıp, hammaddenin geldiği üretim tesislerini, çiftçileri, taşıyıcı ve depolama kuruluşlarını, ambalaj firmalarına kadar kapsamaktadır.
 
Bu sistem kapsamında şirketimizde, personel hijyen takibi, personel eğitimi, sanitasyon işlemleri, satın alma analizleri, dengeli menü hazırlanması, pişirme ve depolama sıcaklık kontrolleri, soğuk hava zincirinin korunması, depolama koşullarının standartlara uygun yapılması, çapraz kontaminasyonun önlenmesi, yemek ve su analizlerinin periyodik olarak yapılması, pest kontrol, personel sağlık takibi gibi buraya sığdıramayacağımız pek çok konu takip edilmektedir. Teknik olarak konu çok kapsamlı olup pek çok kontrol noktasını içermektedir. Departmanlarımızda ve üretim noktalarımızda uygulanan kontrol noktalarının takip faaliyetleri sürekli kayıt altına alınmaktadır. 

Belgelerimiz

 
açığız
Haftanın 7 Günü

Kayseri Catering,Kayseri Toplu Yemek Hizmetleri sizlere daha iyi hizmet verebilmek için haftanın yedi günü açığız.